Historie Sklářství

Sklářská výroba existovala v oblasti Harrachova již ve 14. století. Na místě dnešní sklárny postavil huť Elias Müller již v roce 1712. Harrachovská sklárna je druhou nejstarší fungující sklárnou v Čechách. V letech 1827, 1862 a 1946 sklárna třikrát vyhořela, ale vždy byla velmi brzy obnovena. Harrachovská sklárna a harrachovské sklo vždy patřilo mezi světovou špičku a toto postavení si drží dodnes.

S využitím ojedinělých technologií při tavení a ručním zpracování výrobky zdejší sklárny vždy vynikaly svou barevností, designem a mimořádnou úrovní řemeslného zpracování.

Od roku 1763 až do roku 1943 vlastnil sklárnu hraběcí rod Harrachů. Po znárodnění v roce 1945 patřila státu, ale 1.7.1993 sklárnu koupil soukromý podnikatel – sklář JUDr. František Novosad z Nového Boru. Je zachovávána výhradně ruční výroba skla, která navazuje a ctí bohaté tradice tohoto místa a sklářského řemesla. Na dvou pecích vzniká unikátní výroba především hutně zdobeného nápojového skla, skla silnostěnného – hutního, křišťálových lustrů a dalších skleněných dárkových předmětů.

Zdejší sklářská výroba je zachovávána jako fungující sklářský skanzen se všemi atributy včetně historické brusírny skla – nejstarší na světě, poháněné vodní turbínou s původními dřevěnými stavy.

Pro všechny tyto výjimečné přednosti je v současné době sklárna nejnavštěvovanější objekt v širokém okolí. Uskutečňují se zde každý den exkurze do provozu a muzea skla. Součástí areálu sklárny je tzv. Panský dům, v němž naleznete nově vybudované muzeum skla s exponáty z celé historie existence sklárny. Můžete zde i posedět v příjemném prostředí restaurace. Od prosince roku 1997 je otevřena nově zbudovaná samoobslužná prodejna skla, první svého druhu v ČR.

Možnost exkurze v huti s tradiční ruční výrobou Historická brusírna.

V roce 2002 byl otevřen pivovar, přistavený přímo na hutní halu sklárny. Výroba kvasnicového piva, pivovarská restaurace s výhledem do hutní haly. Dalším lákadlem areálu jsou pivní lázně.